Agurkų pirkimas

Daug įdomių minčių paskleista neseniai Tarpatlantinio ryšių centro (The Center for Transatlantic Relations) Vašingtone organizuotoje konferencijoje „Po Fukušimos…“ Amerikoje labai rimtai peržiūrima branduolinės energetikos sauga, nes manoma, kad absoliučiai išvengti avarijų neįmanoma. Net kosmoso įsisavinimo programose, kur dirba puikiausi Amerikos specialistai, vis tik buvo skaudžių nesėkmių, todėl, nors ir JAV neatsisako branduolinės energetikos, planuojama įdiegti priemones padidinančias jėgainių saugą ir ypač didelis dėmesys skiriamas gyventojų apsaugai. Planuojama didinti branduolinių jėgainių apsauginę zoną (galimai net iki 50 km spinduliu aplink jėgainę) ir investuotojai ar jėgainių savininkai privalės sukaupti taip vadinamą „branduolinį rezervą“, užtikrinantį gyventojų perkėlimą į naujas nuolatines gyvenimo vietas. Visa tai akivaizdžiai brangina branduolinių jėgainių eksploatavimą ir didina jų savininkų atsakomybę. Prisiminus, kad Černobilio avarijai likviduoti buvo pasiųsta apie 800 tūkst. karių ir rezervistų, o ir Fukušimoje neapsieita be kariuomenės, šalis statanti ar eksploatuojanti branduolinius reaktorius turi turėti ir pakankamą karinį potencialą.

Įtikinamai buvo pristatyta ir investuotojų į branduolines jėgaines koncepcija. Norima kad projektas atsipirktų per 10 metų, todėl jau pradėjus statybą iš karto reiktų dengti skolinto kapitalo palūkanas (apie 8 proc.) ir kitas išlaidas, o tam būtina iš karto branginti elektros energijos tarifą ir riboti atvirą rinką. Antra būtina sąlyga – apie 20 proc. projekto vertės lėšų turėtų būti laikoma depozite, kad užsakovui nepajėgus toliau vykdyti, finansuoti, ar panorus stabdyti projektą, būtų galima su mažesniais nuostoliais „išeiti iš projekto“. Taigi šalis, planuojanti statyti branduolinius reaktorius, susidurs su naujais iššūkiais.  Aptartos problemos, bei argumentai, apsunkinantys branduolinių jėgainių statymą  labai praverstų Lietuvai, jei ji tikrai norėtų priešintis atominių elektrinių apsupčiai. Deja sunku patikėti, kad dabartinis valdžios elitas į tai įsiklausys.

Po įvykusios avarijos Fukušimoje daugelis ekspertų prognozavo, kad senosios technologijos reaktoriai galėtų atpigti, o jų gamintojai sieks, kad branduolinė energetika nebūtų stabdoma. Gal tuo ir būtų galima paaiškinti mūsų energetikos ministro paskelbtas optimistines žinias apie strateginius investuotojus. Palyginus su šių dienų aktualijomis galima sakyti, kad žmonėms nustojus pirkti agurkus (dėl baimės užsikrėsti paslaptinga liga),  Sekmokas siunčiamas pirkti pigių agurkų…

 

© 2009-2024 NEFAS | Visos teisės saugomos. Sprendimas: gale.lt