Dėl valstybinės kalbos vartojimo

Atviras laiškas Susiekimo ministrui

Ponas ministre,

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 14 straipsnis nurodo, kad Lietuvoje valstybinė kalba yra lietuvių kalba, o tai reiškia, kad Lietuvos piliečiai ir organizacijos viešuosius ryšius palaiko lietuvių kalba.

Gruodžio viduryje Palangos oro uoste laukiau lėktuvo iš Kopenhagos. Tuo metu vyko keleivių registracija. Grupė jaunuolių, pateikusių Lietuvos piliečių pasus pabrėžtinai reikalavo, kad registracijos metu su jais būtų kalbama rusiškai. Tiek darbuotojams, tiek ten buvusiems žmonėms pareiškus nuostabą, rusakalbiams Lietuvos piliečiams į pagalbą atskubėjo moteris, kaip vėliau sužinojau, yra uosto viršininkė, kuri rusiškai kalbėdama stojo ginti tų išsišokėlių. Buvo pažeminta ten buvusių užsieniečių akyse Lietuvos valstybė ir valstybinė lietuvių kalba. Jaučiausi pažemintas ir aš, o išlydėję tuos jaunuolius jų palydovai jau sėsdami į savo automobilius garsiai džiūgavo, kad „davė velnių litvinams“.

Svarstant šį atsitikimą man patarė pasižiūrėti, kokia informacine kalba naudojasi Lietuvos geležinkeliai. Pasidomėjau – informacinė sistema veikia tik rusų kalba.

Prieš Naujuosius metus sulaukiau jūriniu keltu atplaukusių svečių iš Vokietijos.  Jie papasakojo, kad Klaipėdos jūrų perkėloje jiems su darbuotojais nepavyko susišnekėti nei angliškai, nei vokiškai. Jiems buvo pasiūlyta -“Govorite po ruski“. Net ne „po litovski“, o tiesiai – „po ruski“. Visa tai rodo, kad tokie dalykai nėra atsitiktiniai ir Jūsų sistemoje yra toleruojami įvairių  vadovų lygiu. Kodėl?

Pagarbiai,
Liudvikas N. Rasimas-Rasimavičius,  Kovo 11 akto signataras

2011 m. sausio 18 d.

© 2009-2024 NEFAS | Visos teisės saugomos. Sprendimas: gale.lt