R.Švedas siūlo 45 ct. už kWh

BTV  2009-06-30 dienos televizijos laidoje vėl buvo aptartos aktualios elektros energetikos problemos uždarius Ignalinos AE. Laidoje dalyvavęs prof. Leonas Ašmantas prognozavo, kad būsima elektros kaina priklausys nuo to, kaip pavyks organizuoti Elektrėnuose Lietuvos elektrinės darbą, bei ar pradės veikti bendra Baltijos šalių elektros rinka. Profesoriaus žiniomis, Estija yra ES įsipareigojusi atverti savo elektros rinką tik 2013 metais, taigi gali būti, kad jie bandys tuo pasinaudoti, turėdami galimybę tik parduoti elektrą kitiems, bet neįsileisti kitų pardavėjų į savo rinką. P.Ašmantui taip pat atrodo, kad reiktų jungti visų Baltijos šalių elektros gamintojus į vieną stiprią kompaniją (į vienas rankas), tada būtų geras atsvaras prekeiviams elektra iš  šalies (- pirmajam Lietuvos energetikos ministrui monopolijos vis dar mielos!)

 Pasak Energetikos viceministro  Romo Švedo, Latvija ir Lietuva deklaruoja, kad laisva elektros rinka palaipsniui pradės atsiverti nuo 2010 metų, užimdama atitinkamai 35 proc. rinkos, vėliau 45 proc. rinkos ir t.t. Tam procesui turėtų pritarti ir Estija, taigi gali būti, kad 2013 metais mes jau turėsime liberalizuotą elektros energijos rinką, kuri veiks pagal Skandinavijos šalių elektros rinkos principus. Viceministras taip pat pabrėžė, kad nauja atominė elektrinė Lietuvai yra būtina, tvirtindamas, kad jos gaminama elektra bus pigi, nors visiems žinoma, kad jos statyba yra ypač brangi.

EK atstovas Lietuvoje Kęstutis Sadauskas akcentavo, kad lyg ir viskas Lietuvoje daroma teisinga linkme, tačiau laisva elektros rinka turi turėti tam tikrus reguliavimo principus, kuriuos nustato ES. Pavyzdžiui elektrą generuojančios įmonės turi būti atskirtos, kad galėtų tarpusavyje konkuruoti ir neturėtų būti sujungtos, kaip siūlo p. Ašmantas.

Laidos pabaigoje p.Švedas netikėtai pareiškė, kad nuo 2010 metų elektros energijos kaina buitiniam vartotojui bus 45 ct/kWh, nors laidos pradžioje kalbėjo, kad vyksta sudėtingos derybos ir kaina paaiškės vėliau. Taigi, jeigu  dar vyksta derybos, ar verta kalbėti  apie galutinę kainą?