Branduolinės temos tęsinys

Pasirodo nuo gruodžio mėnesio jau vyksta kažkokios derybos dėl BRELL[1] sutarties peržiūrėjimo. Prieš keletą dienų, gruodžio 14 d.RIA Novosti – BNS pranešė, kad Rusijos Federacijos energetikos ministras Aleksandr Novak inicijuoja derybas, o Rusijos, Baltarusijos ir Baltijos šalių susitarimas dėl energetikos sistemų sinchronizavimo bus toliau rengiamas pirmąjį 2013 metų pusmetį. Viešame pranešime cituojami ir A. Novako žodžiai: „Rusija pasisako už sinchronizavimo tęstinumą. Tai esminis dalykas, pirmiausia susijęs tiek su Rusijos šiaurės vakarų regiono, priklausančio bendram sinchronizuoto veikimo žiedui, tiek ir su Baltarusijos bei Baltijos valstybių energetiniu saugumu.”

Akivaizdu, kad rusų „argumentai“ yra susiję su Baltyjsko AE statybomis, nes be Lietuvos infrastruktūros ši jėgainė net negalės veikti, o remiantis minėta struktūra rusai galėtų elektrą pardavinėti ir švedams, ir suomiams, ar net lenkams. Tačiau Lietuva, lyg ir turėdama derybinių privalumų, iki šiol neturi tvirtų susitarimų su Latvija, Estija bei Europos Sąjunga.  Tai gerokai apsunkina situaciją, nes, kaip rodoNUKEM pavyzdžiai, rusų lobizmas Briuselyje yra labai aktyvus, tad akivaizdūs bei realistiški Lietuvos (o kartu ir visų Baltijos šalių) poreikiai gali būti beatodairiškai iškreipti.

Europos perdavimo sistemų operatoriai (ENTSO-E) yra įsipareigoję 2013 metais parengti studiją, kaip Baltijos šalys galėtų sinchronizuotis su kontinentinės Europos elektros energijos tinklais – veikiausiai čia Rusijos lobistai bus labai aktyvūs. Taip pat nereikia pamiršti, kad BRELL sutarties niuansus planuoja 2013 m. svarstyti ir Europos Komisija.

 

Taigi, belieka tikėtis, kad tik Baltijos šalims visišai susitarus dėl savo tinkų sujungimo į bendrą žiedą ir bendro sinchroninio darbo visų šalių elektros bendroje energetikos sistemoje ir dėl pilnai funkcionuojančios elektros rinkos, būtų galima tikėtis ir bendro ES, ir  atskiro Skandinavijos šalių pritarimo dėl jungimosi į kontinentinės Europos energetinę sistemą. Be jokios abejonės, jau tada  turi būti įrengtos ir veikiančios visos suplanuotos energetinės jungtys su Švedija, Lenkija ir Suomija, taip pat veiktų suskystintų dujų terminalas. Nauja idėja apie vieną dujų transportavimo laivą ir kelis nedidelius suskystintų dujų priėmimo terminalus, leistų išspręsti iškilusią dirbtinę problemą, kur turėtų stovėti vienas visoms šalims skirtas dujų terminalas.[1] Baltijos šalių,Rusijos ir Baltarusijos sutartis dėl bendro elektros energetikos sistemų sinchronizuoto darbo

 

 


 

 

© 2009-2024 NEFAS | Visos teisės saugomos. Sprendimas: gale.lt