Be Ignalinos AE

Dabar svarbiausi dalykai yra skaidrumas ir korupcijos prevencija. Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) vykdymui prie elektros kainos pridedamas tarifas 4,73 ct.  kiekvienai  kilovatvalandei, bei surinktų lėšų panaudojimas taip pat vis dar nėra pilnai paaiškintas. Niekas neabejoja, kad energetikoje ir ypač elektros energetikoje reikia daug investicijų, tačiau turi būti aišku, kas jau dabar ir kodėl dotuojama iš VIAP lėšų, kokie projektai bus vykdomi panaudojant VIAP lėšas, o kas bus daroma iš atskirų energetikos rinkos dalyvių pelno.

Deja vis dar neaiškūs IAE uždarymo lėšų panaudojimo mąstai, bei galimos  pinigų plovimo schemos. Ir čia verkiant reikia ir skaidrumo ir įvertinimo.

Neseniai paskelbtas nutarimas palikti perdavimo sistemos operatoriaus (Lietuvos energijos) pavaldume Kauno HE ir Kruonio HAE, lyg ir sustiprintų operatoriaus instrumentus, naudojamus stabilizuojant sistemą, tačiau jau pasigirsta garsų, kad, esant kokiame pavaldume, minėti energiją generuojantieji objektai negalėtų būti modernizuojami, nes tam trukdo ES direktyvos. Taip pat jaučiasi, kad po truputį grįžta senojo mąstymo energetikai, ypač nenorintieji pakankamos ir krašto poreikius atitinkančios alternatyviosios energetikos plėtros. Jų iniciatyva bandoma įbrukti naujai ruošiamam Seime „Alternatyviosios energetikos įstatymui“ kuo daugiau apribojimų.

Nei kiek neabejoju švediško pasveikinimo nuoširdumu ir prasme – tikrai ir mes ir jūs po IAE uždarymo esame saugesni (nesutinkantiems su tuo siūlau pavartyti internete informaciją apie Černobilio užterštas teritorijas). Sutinku ir su estiško pasveikinimo racionalumu – pats laikas būti realistais. Svarbiausia dabar yra tai, kad mums duotas dar vienas šansas būti energetikos srityje nepriklausomiems.