Nusileiskime ant žemės

Kita vertus, negirdėjau, kad Lietuvoje minėtoje konferencijoje viešėjęs Europos Sąjungos Energetikos komisaras Giunteris Otingeris viešai ragintų statyti Visagino AE. Dar daugiau,  paklaustas komisaras pabrėžia, kad atominės elektrinės statybos – šalies vidaus reikalas ir energetikos vystymas neatsietinas nuo ekonomikos ir finansinių galimybių. Akivaizdu, kad tokiu principu elgiasi mums pavyzdžiu rodomi kaimynai suomiai – atomines elektrines deja stato ne vyriausybė, o verslas savo lėšomis ir savo rizika.

Tačiau, kai komisaro G. Otingerio paklausė apie rusiškų gamtinių dujų problemą, ypač po V.Putino grėsmingo dekreto, saugančio GASPROM „interesus“, jis pabrėžė, kad Europos Komisija remia Lietuvos vyriausybę ir jos siekius pertvarkant dujų rinką. Kainos atskiroms Europos valstybėms negali skirtis 30 proc., GASPROM turi laikytis Europos Sąjungos taisyklių, taikomų vienodai visoms šalims.

Deja konferencijoje tolimesnė diskusija dėl aprūpinimo Baltijos šalis dujomis parodė, kad be Rusijos čia daug ir kitų subjektų interesų. Akivaizdu, kad susitarti dėl vieno suskystintų dujų terminalo visoms Baltijos šalims greitai nepavyks, taigi nors ir ne pats geriausias variantas – tik lietuviškas terminalas, bet jis galėtų užtikrinti ir dujų tiekimo alternatyvą ir net pakankamą kiekį, esant reikalui, elektros energijos generacijos. Taigi terminalą įrengti būtina. Čia reikia priminti, kad Rusijos narystė PPO šiuo atveju ko gero neleis jai trukdyti naudotis dujų ūkio infrastruktūra.

Tuo tarpu Lietuvoje vis dar nepakankamai yra suprastas energetinio ūkio decentralizacijos principas. Lyg ir reikėtų statyti kogeneracines jėgaines, varomas biokuru, gaminančias šilumą ir elektros energiją, tačiau choru šaukiama, kad tai neracionalu, nebus kur dėti šilumos, jei ir šiltuoju periodu generuosime elektrą. Atrodo labai paprasta – lai elektrą vasarą gamina tik kas trečia jėgainė, kurioms reikėtų įrengti aušyklas. Taip pat reiktų pritraukti ir verslą, kuris galėtų naudoti kažkiek pigesnę šilumą ne šildymo sezono metu. Aišku, energijos kainas reiktų išdėstyti visiems metams, įvertinus ir tame regione esančių, bet vasarą neveikiančių jėgainių kaštus.

Geras pavyzdys galėtų būti Obelių spirito gamykloje įdiegta jėgainė iš gamybos atliekų gaminanti dujas ir elektrą,  visą sugeruotą energiją vėl naudojanti savos gamybos poreikiams. Kitas decentralizacijos pavyzdys galėtų būti Achemos gamykloje Jonavoje savo reikmėms įrengta kogeneracinė jėgainė. Daug privalumų žada atsinaujinanti energetika, pasibaigus jos dotavimo laikotarpiui. Atskirai reikėtų paminėti geoterminės energijos panaudojimo galimybių savotišką stabdymą – vienintelė Lietuvoje geoterminė jėgainė Geoterma vis dar yra privatizuojamų įmonių sąraše.

Deja, gal ir netiesioginis noras turėti kuo mažiau konkurentų būsimai Visagino AE vis dar yra Energetikos ministerijos prioritetų sąraše. Tad, užuot skatinus decentralizuotos energetikos bei su tuo glaudžiai susijusių išmaniųjų tinklų vystymą, mes trypčiojame vietoje. Išmaniųjų tinklų diegimą reikia pradėti nuo vartotojo, akcentuojant, kaip to ir reikalauja naujoji ES Energijos taupymo direktyva, racionalų visų rūšių energijos naudojimą. Tokių pavyzdžių pilna Europoje – išmaniai ir dažniausiai iš atsinaujinančių šaltinių energiją vartojančios ligoninės, mokyklos ar biurų pastatai.

Yra dar dvi svarbios energetikos vystymo prioritetinės kryptys, tai energijos kaupimas ir Baltijos šalių elektros energetikos žiedo kūrimas. Neseniai įvykęs elektros energetinės linijos blokavimas iš Rusijos pusės parodė, kad turime susitvarkyti šio regiono vidinius tinklus, o energijos kaupimo įrenginiai turėtų būti ne tik modernizuotoje Kruonio  hidro akumuliacinėje elektrinėje, bet ir kiekvienoje elektrinėje.

 

Taigi, decentralizacija, išmanieji tinklai, elektros energijos kaupyklos ir Baltijos energetikos žiedas galėtų būti Baltijos šalių maksimaliai įmanomos energetinės nepriklausomybės garantas. Darbų daug ir jie nepigūs, tačiau žymiai pigesni ir saugesni už LEO-2 projektą – Visagino AE.

Kažkas žiniasklaidoje už valdiškus pinigus ragina balsuoti už „mūsų“ elektrinę. Tačiau, balsuodami už „jūsų“ elektrinę ant mūsų žemės, mes gal būt po 30-40 metų (tai yra pastačius Visagino AE ir išmokėjus skolas) ir turėsime „pigią“ elektrą, bet jei tai bus tik falšas, „mūsų“ elektrinės sumanytojai jau bus išnykę…

_______________________________

* Maskvos prižiūrima Rusijos šiaurės vakarų elektros energetinė sistema, į kurią įtrauktos Baltarusijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos energetinės sistemos

 

 

© 2009-2024 NEFAS | Visos teisės saugomos. Sprendimas: gale.lt