Stebint energetikų diskusijas kas rengs, įsirengs saulės ar vėjo jėgaines, o gal nesugebės jų įsirengti, prisiminiau jau tikrai senoką pokalbį su vienu amerikiečiu, atvykusiu pasižvalgyti po Lietuvą. Tuo metu Amerikoje plito judėjimas „Of Grid“, atsirado žmonių, norinčių būti visiškai nepriklausomais nuo centralizuotų tinklų, įskaitant net ir kelius. Nuošaliose vietose įsirengdavo sodybas, bandė panaudoti visas galimas natūralias energijos taupymo priemones, įsirenginėjo saulės, vėjo ar net vandens pagalba varomas elektros generavimo priemones. Kūrėsi bendruomenės, besidalijančios energetiniais resursais apeinant centralizuotus tinklus. Taip ir buvo beatsirandantys tikrai nepriklausomi energijos tiekėjai. Ką valdžia pradėjo daryti – ogi pirmiausiai į tas nuošalias vietas savo lėšomis nutiesė asfaltuotus kelius, o vėliau atsirado ir centralizuotos elektros energijos linijos. Taip po truputį „TINKLAI susigražino galią“, bet visus tinklų plėtros darbus jie atliko savo lėšomis.
Kad būtų dar aiškiau apie „ TINKLŲ galią“, pateiksiu ir lietuviškų pavyzdžių iš kitos veiklos – raktų gamintojus (bent jau Vilniuje) sujungus į vientisą tinklą kainos pakilo ir dabar net mažiausias raktelis pašto dėžutei visur kainuoja 6 eurus. Panaši padėtis ir su restoranų, kavinių, picerijų tinklais – ten kainos irgi vienodai aukštos!
Grįžkime vėl prie aktualesnės temos – energetikos. Prieš pora savaičių per televiziją mačiau keistoką reportažą – solidus ūkininkas už savo lėšas pastatė bažnyčią, taip pat įsirengė saulės elektrinę, bet oficialiai tiekti elektrą bažnyčiai, pasirodo, nevalia, nes bažnyčia tai jau „verslo objektas“, ten savos elektros tiekti negalima. Taigi, ūkininko elektrinės pagamintą elektros perteklių pasiėmė TINKLAS. Panaši padėtis ir su nutolusiomis elektrinėmis, ten nesunaudotą energiją irgi pasisavina TINKLAS, o dar nulupa ir mokestį „už pasaugotą energiją“. Tai kas čia ne taip? Beje, žinau bent porą atvejų, kai negavę leidimo jungtis prie tinklo (buvo reikalaujama patiems investuoti į tinklo plėtrą), žmonės pertekline elektra dalijasi su kaimynais. Ir vėl – kas čia ne taip?
Jau prasideda šildymo sezonas, daugelis jėgainių turi ir elektros generavimo priemones, bet nesu girdėjęs, kad mūsų energetikos įmonės būtų padėjusios pagerinti (padidinti) tų generatorių parametrus. Ir vėl – kas čia ne taip?