Trys klausimai ministrui

  1. Rusija be jokių skrupulų „piešia“ per Lietuvos teritoriją savo būsimos Baltyjsko AE elektros eksporto trasas (InterRAO Lietuva pristatymas), panaudojant Kruonio HAE, dar nepastatytą Alytuje LitPol Link energetinės nuolatinės srovės intarpą, bei „tempia“  Kruonis – Alytus – Gardinas liniją iki būsimos Baltarusių AE. Tampa akivaizdu, kodėl LitPol Link intarpą taip atkakliai norima statyti Alytuje, nes tai tenkina Rusijos planus išlaikyti Lietuvą savo energetinio reguliavimo sistemoje bet kuriuo atveju, tai yra ar bus pastatyta VAE, ar bus tik Baltyjsko AE. Tad ir kyla klausimas, kodėl ministras tyli, neprieštarauja tokiai įžūliai „piešybai“? O gal tai jau seniai viskas suderinta BRELL (Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos) energetinio žiedo (amžiams su Rusija) lygiu? 
  2. Daugelio ekspertų nuomone šiuo metu veikianti elektros energijos rinka yra tik deklaratyvinio pobūdžio, nes viskas ir toliau vyksta pagal BRELL energetinio žiedo diktuojamas taisykles ir perdavimo linijų galia pirmumo teise gali naudotis InterRAO. Todėl atsiranda visai pagrįstų įtarimų, kad InterRAO ir naudojasi Kruonio HAE, ten permesdama iš Rusijos gautą pigią perteklinę elektros energiją, kurią dienos metu parduoda jau įprastine rinkos kaina. Tikėtina, kad ir Generalinė prokuratūra neras jokių rašytinių Kruonio HAE ir InterRAO nuomos sutarčių, kadangi jų ir nebūtina turėti – užtenka tik suderinti linijų pralaidumus ir kažkiek ignoruoti vietos elektros energijos gamintojų norą pigią naktinę energiją kreipti į Kruonį. Faktai kad Lietuva ir dabar pigiai eksportuoja savo perteklinę elektrą (kaip kad buvo tuo metu, kai dar veikė IAE)  įrodo, kad čia kažkas ne taip. Gal ministras mums ir prokuratūrai pats galėtų tai profesionaliai paaiškinti?
  3. Energetikos sektoriuje visuomenės interesą atitinkančių paslaugų reikmėms renkamos lėšos (VIAP priemokos) tik Lietuvoje nelaikomos akcizo mokesčiu, neapskaitomos valstybės biudžete. Visuomenės interesas ir būtų matyti tų lėšų panaudojimo sritis – tik taip būtų galima konsoliduoti visuomenę dėl energetinės nepriklausomybės siekių. Ar ne laikas paskelbti, kur tos milijardinės sumos nuo pat VIAP sugalvojimo iki dabar buvo panaudotos? Įdomu būtų sužinoti ir „VIAP projekto“  autorių.
© 2009-2024 NEFAS | Visos teisės saugomos. Sprendimas: gale.lt